Mustafa Çifci | Photoshop Kullanımında Öne Çıkan 5 Önemli Hata

Photoshop Kullanımında Öne Çıkan 5 Önemli Hata

Yanlış ellere geçtiğinde tehlikeli bir silaha dönüşebilen Photoshop, konunun uzmanı dahi olsanız kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gereken bir program.
Photoshop  Kullanımında Öne Çıkan 5 Önemli Hata

Bilindiği üzere Photoshop, oldukça güçlü bir araçtır. Tasarım sektöründe standartlaşmış olan bu düzenleyici, dünyanın birçok yerindeki tasarımcıların kullanılıyor. Hatta konu tasarımcıları bile aşmış halde; artık halkın diline düşmüş olan bir programdan bahsediyoruz.

Yanlış ellere geçtiğinde tehlikeli bir silaha dönüşebilen Photoshop, konunun uzmanı dahi olsanız kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gereken bir program.

Photoshop'ta düşülen en bilindik 5 hatayı ve bu hatalardan kaçınma yollarına hep birlikte bakalım.

1. Dosyaları Doğru Düzgün Organize Etmemek

Kompleks bir tasarım çalışması yaparken Photoshop dökümanınız layerlarla dolacaktır. Layerlarınızı çalışmanın başında belirli bir düzenle isimlendirmemişseniz, kendinizi onlarca hatta yüzlerce başıboş layer içinde bulmanız kaçınılmazdır. Hatta bu başıboş layerlarınızın adları da "kopya", "kopyanın kopyası", "kopyanın kopyası kopya 3" şeklinde olur ve bu örnekler daha da arttırılabilir. Bu layer karmaşasından kurtulmak için; onları silmeyi, gruplamayı ve organize etmeyi deneyin. Açıklayıcı isimlere sahip layer ve layer grupları ile dosyanızı aylar sonra bile tekrar açtığınızda daha rahat edeceğinize emin olabilirsiniz.

2. Illustrator ya da InDesign yerine Photoshop Kullanmak

Photoshop, imajlar ve fotoğrafları düzenlemede oldukça yararlıdır ve tipografide de bir noktaya kadar size yardımcı olabilir. Ama iş; şekilleri biçimlendirme ve ölçeklemeye ya da sayfa mizanpajına geldiğinde InDesign’a geçmek daha doğru olacaktır. Bolca metin ve vektörel ögelerle uğraşacaksınız da Illustrator doğru uygulama olacaktır. Her zaman olduğu gibi, uğraşacağınız işe göre doğru programı seçmelisiniz.

3. Fazla Filtre Kullanmak

Bilindiği üzere, Photoshop'ta oldukça güçlü ve kullanışlı efektler ve filtreler vardır. Burada önemli olansa elimizdeki bu gücü akıllıca kullanmaktır. Fırçalar, ışıklar, Süzgeçler gibi hileleri yerinde ve zamanında kullanmak önemlidir. Tıkpı görsel efektlerle dolu bir filmde olduğu gibi, esas olan kullandığınız ya da kullanacağınız efektlerin izleyiciler tarafından fark edilmemesidir.

4. Ögeleri Sıraya Koymamak

Örüntüsü olan bir tasarım, iyi tasarımdır. Eğer çalışmanızı bir fikir örgüsü içerisinde ilerletmeyi bilmiyorsanız buraya göz atabilirsiniz. Tasarım ögelerinizi iyi bir estetik anlayışıyla sıralamanız gerekmektedir. Bunu da Photoshop'ta grid ile veya ögeleri bir çizgiye otomatik olarak oturtarak yapabilirsiniz.

5. Ziyankar Tasarım

Çalışmanızda yer alan bir öge ile uğraşırken maskeler veya kopya layerlar kullanın. Böylelikle orijinal layerınız her zaman temiz kalacaktır. Eğer işler istediğiniz gibi gitmezse sıfırdan başlayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://creativemarket.com/blog/incredibly-common-photoshop-fails-to-avoid


Düşüncelerini Paylaş


Photoshop Kullanımında Öne Çıkan 5 Önemli Hata” gönderisi için 0 adet yorum yapıldı.

Dijital dünyada yerinizi almak mı istiyorsunuz?
bana ulaşın