Mustafa Çifci | 5 Madde ile Web Tasarımına Dört Kolla Sarılın

5 Madde ile Web Tasarımına Dört Kolla Sarılın

Bazen sizi bu kadar bunaltan bir iş yaparken, buna nasıl katlanacaksınız? Gelin birlikte bizi bunalımdan kurtaracak 5 farklı yola göz atalım.
5 Madde ile Web Tasarımına Dört Kolla Sarılın

Web tasarımı ile uğraşanların bu işe tutku ve heyecanla bağlanmaları için bir çok sebep var. Akla gelen ilk örnek; edinilen fikirleri bir araya getirerek ortaya bir şey çıkarmak ve bunu tüm dünyayla paylaşmak kadar güzel bir şey yoktur.

Ama öyle ya da böyle öğreniriz ki web tasarım her zaman o kadar da eğlenceli ve heyecanlı bir iş değildir. Bazen öyle bir iş gelir ki önümüze, yapmak istediğimiz şeyle yapmamız gereken şey arasında dağlar vardır. Ayrıca sürekli kendini tekrar eden bir iş yaparken de insan ister istemez bunalır, bunu hiç istemese de.

Peki sizi bu kadar bunaltan bir iş yaparken, buna nasıl katlanacaksınız? Bu her zaman böyle mi olacak? Bunu değiştirmenin o eski heyecanı tekrar yakalamanın bir yolu yok mu?

Gelin birlikte bizi bunalımdan kurtaracak 5 farklı yola göz atalım.

1. Gerekliliğini Tanımlayın

Bazen kendi kendinize, bazı projelerin bir zaman kaybı olduğunu düşündüğünüz ve o projede çalışmanın içinizden hiç gelmediği, bunun yerine sizin için daha anlamlı olan projelerde çalışmak istediğiniz oldu mu? Eminim böyle hissettiğiniz zamanlar yaşamışsınızdır.

Bu durumda umutsuzluğa ve isteksizliğe yenik düşüp yapmak zorunda olduğunuz bu projenin sizi ve günlerinizi mahvetmesine izin vermeyin. Aslında burada sorunun bir parçasıda sizsiniz, daha doğrusu biziz :) kendimizi bir uzman olarak görüp ve her şeyin en iyisini kendimizin bildiği yanılgısına sıklıkla düşüyoruz. Belki de gerçekten her şeyin iyisini biz biliyoruzdur. :) Ama unutmamamız gereken bir şey de var; ister web tasarımcı olun, isterseniz dünya lideri ama kimse istisnasız bizim her sözümüzü asla dinlemeyecektir.

Böyle beklentilerde olmak yerine, daha açık fikirli olmalıyız. Unutmayalım ki, müşterimiz için bu iş çok önemli. Önemini, gerekliliğini onaylamasak bile yapmamız gereken şey o işi gereğiyle, sonunda gurur duyacağımız bize en yakışan haliyle tamamlamak olacaktır.

2. Balıklama Dalın

Diyelim ki, önümüze yine pek ilgimizi çekmeyen ve keyif alarak yapmayacağımız bir iş geldi. Genelde böyle bir durumda birçoğumuz bu işi elinden geldiğince ertelemeye çalışır. Bu şekilde, yaşayağı sıkıntılı saatleri veya günleri ileri atmak çok mantıklı gibi gelir ama ileriyi düşününce bu sıkıntıya yine girmemiz gerekecektir. Hatta belki başta olduğundan çok daha sıkıcı.

İşi ne kadar ertelersek sorumluluğumuz aklımızın bir köşesinde gittikçe daha çok yer kaplar. İşte bu yüzden ertelememek gerek. Çalışmaya hedefleniz saldırmalıyız. Eğer bu proje uzun soluklu ise yaşayacağımız monotonluğu kırmak için ara sıra farklı şeylerle ilgilenebiliriz, hatta çıkıp bir hava almak iyi gelecektir.

3. Bir Oyuna Çevirin

Şimdi benim nerdeyse yaptığım her işte uyguladığım bir yönteme göz atacağız.

Bazen çalıştığımız proje, sürekli tekrar eden işler içerebilir. Mesela ürün bazlı bir web sitesi yapıyoruz, müşterimizinde 1000 adet ürünü var ve bunların hepsini bizim eklememizi istiyor. Bu doğal bir şekilde oldukça can sıkıcı hatta ruh emici bir iştir. Eğer bakış açımızı değiştirmezsek bu gibi işler üstesinden gelinmeyecek gibi görünebilir.

Böyle bir durum karşısında strese girmeden, işi eğlenceli bir hale getirmeye çalışabiliriz. Mesela bakalım bir dakika içinde en fazla kaç ürün ekleyebiliyorsunuz ya da işiniz her neyse kaç tanesini yapabiliyorsunuz. İlk başta saçma gibi görünebilir ama inanılmaz derecede sıkıcı olan böyle işlerde küçük oyunlar işe yarayabilir ve size oldukça önemli zamanlar kazandırabilir.

4. Bakış Açısı Edinin

Akşam eve gidip haberleri açtığınızda ya da benzer başka mecralarda vakit geçirirken belli bir süre sonra kendi sorunlarımızı unutur başkalarının daha büyük sorunları olduğunu anlarız. Eğer yaptığınız işten çok bunalmışsanız, böyle düşünemezsiniz. En büyük dert sizinkidir.

Kabul edelim, hepimiz böyle durumlar yaşadık. İş veya başka konular ama yaşadık :)

Ama unutmamalıyız ki hepimiz kendi cehennemimizde yaşıyoruz. Konu işe geldiğinde, işimizi ne kadar seversek sevelim, asla istisnasız mutlu çiçeklerle dolu bir tablodan bahsedemeyiz. Bu yüzden canımızın ara sıra sıkkın olması normal aslında. Yapmak istemediğiniz bir projeyle ya da istemediğiniz her hangi bir şeyle yüzleştiğinizde bunları yaşamak normaldir. Ama biraz sıkılın, sonra nasıl olsa geçer.

Bu gibi durumlar da şunu düşünmek iş görebilir; şu anda canınızı bu kadar sıkan ve size karalar bağlatan bu durum her ne ise, 6 ay sonra hayatınızı nasıl etkileyecek? Bu yaşadığınız günleri hatırlayacak mısınız?

İşte bu yüzden yaşadığınız durumu gerçekten doğru ölçüp tartın. Bu sadece bazı şeylere gerekenden fazla önem vermemiş olursunuz. Her şey geride kalıyor, bunu asla unutmayın.

5. İyi Şeyleri Hatırlayın

Bu işle neden ve ne zaman ilgilenmeye başladığınızı hatırlıyor musunuz? Bunları hatırlamaktan bir zarar gelmez. Hafızamızda sadece iyi şeyler kalır, geri kalan tüm mücadeleler geçicidir.

Sizi çıldırtan bir işle karşılaştığınızda şunları hatırlayın;

  • Aynı fikirde olmasanız da, yaptığınız iş başka birinin gözünde önemli olabilir.
  • Kendiniz için küçük oyunlar yaratarak işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.
  • İşe balıkmala dalıp bitirirseniz sonra kendinizi çok iyi hissedersiniz.
  • Ara sıra sıkılmanız, sinirlenmeniz normal. Yeter ki kendinize acımayın.
  • Sonuç olarak ekol bir kariyeriniz var, yola devam etmeli. En önemliside bu.

Tüm bu pratikleri uygulamak her zaman kolay olmasada zamanla işe yaradıklarını göreceksiniz. 

Kaynak: http://www.webdesignerdepot.com/2016/08/5-ways-feel-like-a-design-rock-star-working-as-a-roadie/

Kaynak: http://1mm.com.tr/blog/5-madde-ile-web-tasarimina-dort-kolla-sarilin/


Düşüncelerini Paylaş


5 Madde ile Web Tasarımına Dört Kolla Sarılın” gönderisi için 0 adet yorum yapıldı.

Dijital dünyada yerinizi almak mı istiyorsunuz?
bana ulaşın